Terezín 9.11.2017 - Základní škola T.G.Masaryka Náchod

Terezín 9.11.2017

Odkazy > Fotogalerie > 2017
Exkurze do Terezína – 9.11.2017, 9. a 8. třídy

Proč Terezín? Téma druhé světové války patří mezi stěžejní témata hodin dějepisu v 9. třídě, problematika lidských práv, totalitních režimů i svobody jedince se pak objevuje opakovaně i v občanské výchově. Takovéto akce rozhodně nepovažujeme za výlet, ale je to opravdová výuka. Žáci měli možnost na vlastní oči vidět, slyšet, prožít si….uvědomit si tíživost místa, uvědomit si, jak veliké může být lidské zlo i jak ohromná může být lidská touha po životě…..Nevyhnuli jsme se slzám, řadě otázek, na které  prostě není odpověď,…..zapálit svíčku pak bylo pro některé děti naprostou samozřejmostí……

Koncentrační tábor Terezín je souhrnné označení nacistických represivních zařízení zřízených za druhé světové války za pevnostními zdmi a valy Terezína. Z formálního hlediska nešlo o koncentrační tábor, ale jednalo se o věznici gestapa (v Malé pevnosti, od června 1940) a o židovské ghetto (v Hlavní pevnosti, od listopadu 1941).

Po německé okupaci Československa, nacisté brzy poznali výhody, které jim terezínská pevnost skýtala. Dne 10. června 1940 získalo věznici v Malé pevnosti gestapo a zřídilo zde vězení pro politické vězně (Pankrác již tehdy nestačila náporu vězňů). 24. listopadu 1941 bylo v Hlavní pevnosti vytvořeno židovské ghetto. Obě zařízení fungovala nezávisle na sobě -jen v několika bodech zde probíhala trvalá spolupráce (vězni z ghetta provinivší se významně proti táborovému řádu byli odesíláni do Malé pevnosti, kde pro ně byly připraveny podmínky rovnající se vyhlazovacím táborům na Východě; naopak mrtvá těla z Malé pevnosti byla převážena a spalována v krematoriu ghetta apod.)

Po skončení druhé světové války se Terezín stal poutním místem nejen českého národa, každý rok sem přijíždějí sta tisíce lidí uctít památku obětí nacistické zlovůle, v druhé polovině května se zde každý rok koná Terezínská tryzna. Na prostranství před Malou pevností byl vybudován Národní hřbitov Terezín, kde jsou pohřbena těla obětí terezínského ghetta, věznice gestapa i z litoměřického koncentračního tábora. Dalším pietním místem je židovský hřbitov v Bohušovické kotlině u krematoria, kde je pohřbena část obětí ghetta (asi 9000 těl).

Navštívili jsme Malou pevnost Terezín, kde byla věznice. Po prohlídce s průvodcem jsme část pevnosti procházeli sami a na závěr prohlídky jsme shlédli autentické záběry natočené přímo v židovském ghettu. Potom jsme se přesunuli do města a prohlédli si Muzeum ghetta. Poslední terezínskou zastávkou pak bylo krematorium.