168. výročí narození T. G. Masaryka - Základní škola T.G.Masaryka Náchod

168. výročí narození T. G. Masaryka

Odkazy > Fotogalerie > 2018
Ve středu 7. března 2018 se sešli představitelé Města Náchoda, členky Klubu politických vězňů, zástupci z řad žáků a učitelů ZŠ T. G. Masaryka v prostorách „Masarykovy“ školy.  Datum v kalendáři a kytice v rukou napovídaly, že se jedná o vzpomínkovou akci na našeho prvního prezidenta.
Celé setkání začalo milým a zajímavým čtením z knihy Karla Čapka Hovory s T. G. M. – v podání Emy Vanclové zazněla Masarykova vzpomínka na domov, Viktorie Žďárská pak připomněla sourozenecké vztahy mezi Masarykem a jeho bratry, Alena Krausová čtení uzavřela poznámkou o  tom, jak zmiňovaná kniha vznikala.
Paní místostarostka Maršíková pak vyjádřila přání, aby v naší zemi bylo více politiků, kteří by se mohli pyšnit vlastnostmi T. G. M.  Připomněla rovněž jeho zásluhy na poli vzdělávání.
Pan místostarosta Brát by uvítal, kdyby osobnosti nebyly pro dnešní mladé lidi jen „zaprášenými bustami“, ale aby jejich odkaz zůstával živý. „Přejeme si více takových Masaryků, objevujme v sobě právě ty demokratické tendence, které jsou s Masarykovým jménem spojeny“, uvedl do slova.
Několik slov připojil i pan místostarosta Čtvrtečka. Projevil radost nad tím, že u tradičního setkání se dnes objevila i „mladá generace“. Řekl, že „ je symbolické, že letos je to 168 . výročí narození Masaryka, právě v roce, kdy si hodně připomínáme osudové osmičky v našich dějinách“. Pan Čtvrtečka zároveň vyjádřil velikou naději, že se jako stát nevrátíme o třicet let zpět.
Od zástupkyň Klubu politických vězňů padla i zmínka o ne zcela jasných okolnostech smrti ministra zahraničních věcí Jana Masaryka s tím, že ani na tyto události by se nemělo zapomínat a že by se měly objevit ve výuce.
Paní ředitelka se poté ještě zamyslela nad tím, že u dnešních mladých lidí pozoruje menší zájem o dění v zemi i jaksi menší hrdost na příslušnost k českému národu a uvedla, že i tohle je jeden z nesnadných úkolů, který stojí před učiteli.
Celé setkání probíhalo ve velmi příjemné a poklidné atmosféře, vlastní položení květin u symbolických písmen T G M pak bylo přirozeným a velice důstojným zakončením dopolední vzpomínky.